×

Zalecenia

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej dostępne i powszechne, a to sprawia, że zaczynamy je traktować nie jak zabiegi medyczne, lecz kosmetyczne. Tymczasem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej często obarczone są takim samym ryzykiem, jak niektóre procedury chirurgiczne.
Aby zminimalizować ryzyko powikłań, warto przygotować się odpowiednio do zabiegu, a po nim, przestrzegać ściśle zaleceń lekarza.

 

Ogólne zalecenia przed zabiegami:

 • unikać stosowania leków wpływających na agregację płytek krwi (np. aspiryna, ibuprofen, ketonal) najlepiej na 7 dni przed zabiegiem
 • nie stosować suplementów z witaminą A i E na 7 dni przed zabiegiem
 • nie pić alkoholu w dniu zabiegu
 • najlepiej, aby termin zabiegu nie pokrywał się z czasem miesiączki
 • przed zabiegiem najlepiej nie nakładać makijażu

 

Ogólne zalecenia po zabiegach:

 • przez okres 2-3 dni po zabiegu nie należy opalać się, korzystać z sauny, basenu, nie ćwiczyć intensywnie. W dniu zabiegu nie pić alkoholu
 • twarz pielęgnować płynem micelarnym przeznaczonym dla cery wrażliwej lub stosowanym do tej pory kosmetykiem do zmywania twarzy. Ważne, by nie zmieniać tuż po zabiegu stosowanych dotychczas kosmetyków. Makijaż można nałożyć dopiero po upływie 10-12 godzin.
 • w dniu zabiegu warto zmienić poszewkę na poduszce na świeżą.
 • nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez ok. 4 godziny po zabiegu

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy spytać lekarza. Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych jest równie ważne, jak sam zabieg!

 

Zalecenia  po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

 

Po zabiegu mogą pojawić się: zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie, tkliwość w miejscach ukłuć oraz ból głowy czy uczucie ciężkości. Reakcje takie mogą występować w natężeniu od łagodnego do umiarkowanego i zazwyczaj po kilku godzinach od zabiegu znikają i nie wymagają interwencji. Ponadto w ciągu kliku do kilkunastu godzin od zabiegu może wystąpić uniesienie brwi lub opadnięcie powieki.  W takim przypadku należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem, który wykonywał zabieg.

 

Zalecenia:

 • Przez dwie godziny od zabiegu nie kłaść się i nie pochylać głowy, pozostać w pozycji siedzącej lub stojącej.
 • Nie wykonywać dużego wysiłku w dniu zabiegu (fitness, basen, trening, itp.)
 • Nie spożywać alkoholu w dniu zabiegu (może wywołać silny ból głowy)
 • Przez okres 2 tygodni nie rozgrzewać i nie napromieniać okolicy poddanej zabiegowi. Unikać sauny, solarium, opalania na słońcu, lamp solux.

Efekt zabiegu pojawia się zwykle w czasie 3 do 10 dni od zabiegu, w zależności od okolicy. Jeśli do 12-go dnia nie ma efektu, należy się zgłosić ponownie, celem bezpłatnego powtórzenia zabiegu. Ważne, aby nastąpiło to przed upływem 14 dni od podania toksyny botulinowej.

 

Zalecenia  po zabiegu z użyciem Jett Plasma

 

Po zabiegu mogą pojawić się: zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie, tkliwość w leczonym obszarze, strupki. Reakcje takie mogą występować w natężeniu od łagodnego do umiarkowanego i zazwyczaj po kilku godzinach od zabiegu znikają. Strupki utrzymują się do 10 dni i nie należy ich usuwać pocieraniem, ale pozostawić do samoistnego ustąpienia. Takie reakcje są normalne i można się ich spodziewać. Ostateczny efekt zabiegu następuje po 21 dniach.

 

Do „zaleceń” dołączone są dwa opakowania kremów, na dzień (D) i na noc (N)

W okresie pozabiegowym traktujemy leczony obszar jak zranienie. Zmywamy płynami obojętnymi (woda, płyn micelarny), nie dezynfekujemy!

Wieczorem na leczony obszar nakładamy krem (N), a na dzień krem (D) przez okres co najmniej 5 dni. Należy nabrać odpowiedni krem na opuszkę palca i delikatnie wklepać w leczony obszar. Nie wcierać!

Leczony obszar należy chronić przed promieniowaniem słonecznym przez okres 6 miesięcy (okulary p/słoneczne, krem z filtrem 50+). Kremy z filtrami należy stosować także w pochmurne dni.